Welcome to visahub a immigration company

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Genel Hijyen Kuralları

Tesisimizde Covid-19 nedeniyle uygulanan genel hijyen kurallarına uyulması, hem kendi sağlığımız, hem de çevremizdekilerin sağlığını korumak adına çok önemlidir. Mutlaka uyulması gereken genel hijyen kuralları aşağıdaki gibidir:

 1. Tesise gelen herkesin ateş ölçüm noktasında ateş ölçümleri yapılacaktır. Ateş ölçümü normal seviyede ise dezenfektan sıvıları ile eller iyice dezenfekte edilip tesise alınacaktır.

 2. Giriş noktasında ve tesis içinde kalabalık oluşturmadan en az 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır.

 3. Tesise girmeden önce kullanılmış maske ve benzeri malzemeler, girişte bulunan atık ünitesine atılmalıdır. Atıklar üniteye atıldıktan sonra, dezenfektan sıvısıyla eller dezenfekte edilip temiz bir maske takılmalıdır.

 4. El hijyenini korumak çok önemlidir. Eller ihtiyaç duyulduğunda sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca iyice yıkanmalıdır veya el dezenfektasyon sıvısı ile ellerden buharlaşana kadar ovuşturulmalıdır. Ellerin yüz bölgesi ile temasından kaçınılmalıdır.

 5. Öksürme, hapşırma sırasında ağzın tek kullanımlık mendille kapatılması ya da daima dirseğin iç kısmının kullanması gerekmektedir.

 6. El sıkışma, tokalaşma, sarılma gibi durumlardan kaçınmalıdır.

 7. Gerek kalabalık ortamlarda gerek kapalı mekanlarda maske kullanılmalıdır. Maskelerin doğru kullanımı ise çok önemlidir. Mutlaka çeneyi de içine alarak ağız ve burun kapatılmalıdır. Maske çene altına ve alına kaydırılmamalıdır. Maskenin dış yüzüne dokunmamalıdır. Maske nemlenir veya ıslanırsa yenisi ile değiştirilmelidir. Çıkarırken kulak arkasındaki lastiklerinden tutarak çıkarılmalıdır. Tek kullanımlık maskeler atık ünitesine atılmalıdır.

 8. Tesise gelmeden önce kendinizi iyi hissetmiyor, ateş, öksürük, nefes darlığı ve benzeri şikâyetiniz varsa; tesise gelmek yerine en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 9. Evlerinden tesise gelme aşamasında; evden çıkmadan önce, evden çıkarken, yolda geçirdiği süre boyunca, toplu taşıma araçlarını kullanırken, yukarıda belirtilen tüm genel hijyen kurallarına eksiksiz uymaları gerekmektedir.

 10. Merdivenler kullanılırken sosyal mesafeyi korumak için, kişiler arasında en az 4 basamak mesafe bırakarak inilip çıkılmalıdır. Aradaki mesafeyi korumak amacı ile iniş ve çıkışlarda her zaman sağdan ilerlemeye dikkat edilmelidir.

 11. Sosyal mesafeyi korumak amacı ile lavabolarda, en fazla içerideki kabin sayısı kadar kişi bulunmalıdır.

 12. Bu süreçte hijyen nedeniyle su sebilleri yerine tek kullanımlık suların kullanımı önerilmektedir.

 13. Toplantı odalarında ve tesis içerisinde en az 2 metrelik sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek toplantılar gerçekleştirilmelidir.

 14. Ortak kullanılan malzemeler,  olası bulaşma riskini önlemek için, kullanım öncesi ve sonrası dezenfekte edilmelidir.

 15. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz kendi kişisel eşyasını kendisi kullanmalı, hijyen nedeni ile başkalarıyla paylaşmamalıdır.

 16. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz bu süreçte hijyen nedeniyle birbirlerine yiyecek-içecek ikramı yapmamalıdır.

 17. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gelecek her türlü kargo, ürün ve paketler, tesise alınmayacaktır.

 18. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimizden herhangi biri tesis içinde; ateş, öksürük, nefes darlığı ve benzeri şikâyeti olursa öncelikle İdari Müdürlüğüne bilgi vermelidir. Doğrudan maske vb. gerekli tedbirler alınıp, en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilir.

 19. Bu süreçte Covid-19 test sonucu pozitif çıkan üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz bulunduğu çalışma ortamı, sağlık kuruluşuna yönlendirilmeden önce bekletildiği alan, toplantı odası, vb. alanlar derhal boşaltılarak detaylı bir şekilde dezenfekte edilmesi sağlanır ve en az bir gün (24 saat) boyunca kullanılamaz.

 20. Üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz; Bu süreçte gerektiğinde bilgi almak için ALO 184 Korona Virüs Danışma Hattına da ulaşılabilir.

  Tesis içerisinde her zaman yukarıdaki genel hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir. Ortam hijyenini korumak için önce kendi hijyenimizi sağlamamız önemlidir. 

  “İSTANBUL AVCILIK VE ATICILIK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ’’ tarafından Covid-19 salgını nedeni ile alınan tedbirleri ve uyulması gereken kuralları içeren yukarıdaki maddelere tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz uymak zorundadır.

3 Haziran 2020 Yonetici Tarafından Yazılmıştır.